Author Topic: camera foto - un obiect de lauda - ???  (Read 13252 times)

cristian.golea

• sepia
  • **
R?spuns: camera foto - un obiect de lauda - ???
« Reply #15 on: July 17, 2008, 18:26:32 »
Conteaza camera?
O intrebare la care am raspuns acum cativa ani altfel fata de cum am sa raspund acum. Daca m-ai fi intrebat cand fotografiam cu A510 ti-as fi raspuns sigur ca este o mare diferenta, uite ce poze face X ca are camera din aia. Pur si simplu aspectul asta m-a obsedat credeam ca daca am sa cumpar nus ce aparat nus ce lentila am sa devin nus ce maestru in fotografie. Va dati seama ca m-am inselat amarnic dupa achizitionarea slr-ului. Este adevarat calitatea (tehnica) a imaginii s-a imbunatatit dar calitatea fotografiilor ioc. De ce? Am fost probabil mai preocupat de calitatea tehnica decat de cea artistica, de partea creativa. Nu camera face poza ci eu o faceam , si asa cum o faci cu un PS poti sa o faci si cu un SLR sau alta minunatie.

Ken Rockwell:
Your equipment DOES NOT affect the quality of your image. The less time and effort you spend worrying about your equipment the more time and effort you can spend creating great images. The right equipment just makes it easier, faster or more convenient for you to get the results you need.

Eu am citit cateva articole de la tipul asta You are not allowed to view links. Register or Login parca mi-a vorbit din suflet in acel articol

In cele de mai sus m-am referit numai la pozele artistice nu si la cele profesionale ca de exemplu: vine X la birou si vrea o poza la robinetul XX si detalii la nus ce filet, in acest caz pot sa spun Da iti trebuie un aparat cu enspe mii de megapixeli si cu 5kg de lentila rosie

oana.ciulei

• incepator
  • *
    • www.poppy.ro
« Reply #16 on: July 18, 2008, 09:43:21 »
Dupa mine aparatul foto este doar "un obiect de lauda" in 2 situatii:
1. cand posibilitatile tehnice ale aparatului depasesc cu mult "abilitatile" prezente sau viitoare ale fotografului
2. cand posesorul da o gramada de bani, dar nu exploateaza la maxim aparatul
Talentul fotografului nu poate fi substituit de camera, dar poate fi potentat.
Fericirea este un lucru simplu!

ex_member2

• Guest
« Reply #17 on: July 18, 2008, 11:30:12 »
« Last Edit: July 18, 2008, 23:22:30 by Bogdan S?ndulescu »

TehVD

• incepator
  • *
« Reply #18 on: July 31, 2008, 18:19:56 »

erikson

• color
    • my blog
« Reply #19 on: August 01, 2008, 00:16:59 »
You are not allowed to view links. Register or Login

oricum treaba aia e vrajeala :)
You are not allowed to view links. Register or Login please.. no flowers!!!

Cris

• incepator
  • *
    • Passion for Photography
« Reply #20 on: October 27, 2008, 13:48:00 »
Ipoteza initiala a acestui topic mie mi se pare putin eronata: oamenii sunt impartiti in mari pozari cu slr care nu stiu sa-l foloseasca si oameni priceputi cu compacta. Desi imi surade aceasta clasificare pt ca si eu am tot o compacta :icon_biggrin:, comparatia ar trebui sa se faca intre acelasi priceput/nepriceput cu si fara SLR.

Iar cei care isi scot banii pe aparate in mod profesional sunt o categ aparte. Nu cred ca as sta pe ganduri ce obiective sa imi mai iau luna asta daca as lua 50 de milioane pe luna din fotografiat....(inca nu m-am obisnuit cu ron-ii).

Dar marea majoritate nu sunt profesionisti si nu castiga decat stima si respectul amicilor pt pozele facute. Deci strangi bani de slr si de accesorii mult si bine si visezi la urmatoarea achizitie ca sa te duci sa pozezi batranei in parc.
Dar camera conteaza pentru cei care stiu s-o folosesca. Ca sa-ti iasa o poza buna in miscare noaptea fara trepied iti iesa ochii din cap si ISO de pe ecran. La SLR nu e nici o filozofie.
Focusul, ISO, obiectivele pe care le poti schimba, wide-ul by default sunt muuult mai bune pe un SLR.
Ce nu imi place mie la ele, este marimea si zgomotul care il fac. Marimea pentru ca mi-as dori sa am un aparat cat un mp3player cu care sa fac poze la oameni si ei sa nu isi dea seama ca sunt fotografiati, in loc sa se uite cu privirea aia speriata cand indrepti ditamai aparatul spre ei. Si sa nu trebuiasca sa cari la un rucsac de 20 de kg in spate si o geanta de 5 in brate sa pozezi pasaroi pe platou.
Nu militez insa nici pentru una, nici pentru alta. Mai important e sa te simti tu bine cu apratul tau in mana, indiferent care e acela, si sa nu suspini la fiecare pas dupa: "  :x uite ce aparat are ala". Ca poate o sa-l ai si intr-o zi si o sa continui nefericirea cu: "  :x uite ce obiectiv are ala"....
« Last Edit: October 27, 2008, 13:51:23 by Cris »

fotonicu

• bicolor
  • simt enorm si vad monstruos
    • www.fotonicu.ro
« Reply #21 on: January 06, 2009, 15:35:00 »
daca esti slab pregatit ( sau doar nu ai talent - mai rea aceasta versiune , nu se corecteaza ) , poti avea orice camera , tot poze proaste vei face.

insa in momentul in care te lovesti de limitarile camerei , ATUNCI CONTEAZA

si lumea nu se imparte in talente cu compacte si fraieri cu slr-uri....

cred ca plaja e mai variata...

cat despre slr-uri :

1. MAIMUTA CARE TRAGE 60% DIN POZA
2. STICLA DIN BOTUL APARATULUI 30% DIN POZA
3. aparatul in sine - restul de 10%

AM VAZUT O GROAZA DE PUSTI CARE ISI IAU NU-S CE SLR CU OPTICA DE KIT , IN LOC SA INVESTEASCA IN PREGATIRE SI IN STICLE BUNE.
un cheag de sange si niste vene legate cu sireturi ieftine. Un geam spart si o minge irecuperabila.
....Nu exista copci pentru rana deschisa ,doar ea ma face sa simt ca traiesc. Intr-o betie trista , ma-nchin hemoragiei si-mi cumpar bisturiile la bax..

pandururadu

• bicolor
« Reply #22 on: January 06, 2009, 17:43:34 »
Pe toate forumurile aceaiasi dezbatere si de obicei aceleasi concluzii. Eu personal as vrea sa vad ziua in care cineva se lauda pe forum nu cu ce dslr bengos, sau ce sticle super, sau ce accesorii de top are, ci se lauda ca si-a luat o carte de John Shaw, Henri Horenstein, Bryan Peterson si altii. Aparatul conteza doar in masura in care te limiteaza in exprimare, dar chiar si atunci poti inventa.
"Failure is unimportant. It takes courage to make a fool of yourself." Charlie Chaplin

Justinian

• Moderator global
  • bicolor
    • Justin's Blog
« Reply #23 on: January 06, 2009, 21:46:04 »
In afara cazului in care iti platesti facturile din fotografie, cel mai bun aparat foto este cel pe care il ai. Restul nu reprezinta decat povesti de pus pe tapet cand e prea frig afara sau cand inspiratia te ocoleste.

Spor!
Nici un lant nu e mai puternic decat veriga lui cea mai slaba.

cnic

• HDR
  • f 1.0
« Reply #24 on: January 08, 2009, 02:59:38 »
You are not allowed to view links. Register or Login
In afara cazului in care iti platesti facturile din fotografie, cel mai bun aparat foto este cel pe care il ai. Restul nu reprezinta decat povesti de pus pe tapet cand e prea frig afara sau cand inspiratia te ocoleste.

Spor!
Subscriu, cu mentiunea ca se pot scrie si idei de gasca cu pene de aur ...

Traducere: poze de ra**t cu aparate scumpe ...

Spor !
uga buga

Mircea

• bicolor
  • - you are beautiful -
    • Mircea Ciuca
« Reply #25 on: June 10, 2009, 05:21:25 »
Si ce poze ati mai facut?:)
film  | You are not allowed to view links. Register or Login
work | You are not allowed to view links. Register or Login

blonduradu

• incepator
  • *
Răspuns: camera foto - un obiect de lauda - ???
« Reply #26 on: September 23, 2011, 17:57:44 »
In ultima vreme camera foto a ajuns un obiect de lauda(pentru unii)!

cristi_1993

• incepator
  • *
Re: camera foto - un obiect de lauda - ???
« Reply #27 on: May 30, 2012, 15:56:48 »
obiect de lauda?:)) asta-i buna. In primul rand aparatul foto este o tehnologie revolutionara accesibila tuturor (in diferite preturi). Este si o necesitate daca esti un calator ca si mine prin lume si prin Romania.

michael01

• incepator
  • *
Re: camera foto - un obiect de lauda - ???
« Reply #28 on: September 07, 2012, 22:28:30 »
O camera buna poate sa faca o poza rea, dar in mana unui fotograf priceput e o bijuterie